Paluu dokumenttiluetteloon / Back to the catalogue of documents     [Image 3 of 46]  
  Previous slide      Index Page      Next slide  
Perhosatsalea, R. vaseyi on sykähdyttävä näky mustikanvarpujen keskellä taustanaan jäkäläiset kalliot.
Metsäpuutarha sijaitsee kallioiden välisessä laaksossa ja olen istuttanut atsaleoja pitkospuiden vierustoille. Atsaleat pilkottavat muun kasvillisuuden seasta mukavina väriläiskinä. Katajan edessä oleva violettikukkainen on tavallinen alppiruusu 'Catawbiense Grandiflorum'.

Pitkospuut ohjaavat kulkua ja niillä on myös mukavampi kävellä kuin mustikanvarpujen seassa.
 Aluskasvillisuus säästyy näin paremmin tallaamiselta.

Next slide
 
P6126058_vaseyi.jpg - 476 x 551 - (69KB)
Perhosatsalean, R. vaseyi kukat ovat kauniin vaaleanpunaiset.
Tässä kuvassa osa nupuista on vielä avautumatta.

Kevätatsalea eli  x fraserii kukkii keväällä atsaleoista ensimmäisten joukossa.
Se on kanadanatsalean ja japaninatsalean välinen risteytys ja on hyvin talvenkestävä.

Etualalla vasemmalla näkyvät komean 'Royal Command' atsalean avautuvat nuput ja oikella puolella ovat Minnesotassa jalostetut erittäin talvenkestävät atsaleat 'Mandarin Lights', 'Rosy Lights' ja 'Golden Lights'.

'Golden Lights' atsalean ostin Rhodo-kerhon yhteisostoon osallistumalla Hachmannilta v. 2001. Kasvutapa on ollut jonkin verran harottava, mutta nyt näyttäisi uutta tuuheuttavaa kasvua tulevan alhaalta. 'Golden Lights' on erittäin talvenkestävä, pakkaskesto -37°C.

Album last updated on Aug 29, 2006 - 08:39 AM
Powered by JAlbum 6.5 and BluPlusPlus_KT skin
Copyright Kristian Theqvist