Paluu dokumenttiluetteloon / Back to the catalogue of documents     [Image 34 of 46]  
  Previous slide      Index Page      Next slide  
'Purpurkissen' japaninatsalealajikkeen kukka on pieni, mutta kaunis.
Otin 'Aprikot' atsaleasta siitepölyä talteen ja intouduin  tekemään muutamia atsalearisteytyksiä, mm. 'Mandarin Lights' atsalean kanssa. Tavoitteenani on kehittää paremmin talvenkestävä atsalea, jolla olisi 'Aprikot'in räiskyvät värit.

'Sunte Nectarine' on kaunis keltakukkainen Knap Hill atsalea, jonka perimä on jäänyt tuntemattomaksi (Rothschild 1996).

'Ledikanense' on ehkä kestävin japanilaisista ainavihannista atsalealajikkeista. Se on tsekkiläisen Kavkan risteytys yedoense var. poukhanense x mucronatum ja matalalle atsalealle luvataan -27°C pakkaskestävyyttä.

'Purpurkissen' on Hachmannin ainavihanta japaninatsalealajike.
Pakkaskestävyyttä sille luvataan -25°C ja matalakasvuisena se on helppo suojata lumella, jos sitä vain on.

Next slide
 
P6216341_Purpurkissen.jpg - 600 x 497 - (55KB)
Vasemmalla on kukintaansa aloitteleva 'Royal Command' ja oikealla puolella enimmäkseen eri revontuliatsaleoja.

'Apple Blossom'  on Mollis atsalea, jonka perimää ei tarkemmin tunneta (K. Wezelenburg & Son, 1958).
Löysin atsalean Muhevaiselta v. 2004.

'Pink and Sweet' on myöhään, heinäkuun puolelle kukintansa venyttävä atsalea. Risteytys on [(R. bakeri x viscosum) x R. arborescens] ja risteyttäjänä on ollut Ed Mezitt (Weston Nurseries, Massachusetts). Atsalea on aika kestävä, -29°C. Hankin atsalean Gullmarsfjordenin taimistolta Ruotsista v. 2004 siellä käydessäni. Kuvassa nuput ovat avautumassa kukintaan 27.6.2005.

'Weston's Innocense'  on melko kestävä Mezittin risteytys arborescens x viscosum.
Se kukkii valkoisin kukin aika myöhään, kesä- heinäkuun vaihteessa.

Album last updated on Aug 29, 2006 - 08:39 AM
Powered by JAlbum 6.5 and BluPlusPlus_KT skin
Copyright Kristian Theqvist